Na czym polega kucie na zimno?
Kucie jest procesem produkcyjnym, który kształtuje przedmiot obrabiany poprzez zastosowanie na niego sił ściskających. Zgodnie z temperaturą, w której się wykonuje, kucie jest klasyfikowane jako „gorące”, „ciepłe” i „zimne”. Najpopularniejsze konfiguracje wykorzystują młoty lub prasy do ściskania i deformowania materiału w części o wysokiej wytrzymałości.
Na czym polega kucie na zimno?
Kucie na zimno jest procesem, w którym metal ulega odkształceniu plastycznemu w temperaturze pokojowej pod silnym działaniem ciśnienia. Proces ten nie tylko zmienia kształt, ale także poprawia właściwości kutych części dzięki ulepszeniu wielkości ziarna metalu. Oprócz zwiększenia ogólnych właściwości np. twardości, granicy plastyczności i wytrzymałość na rozciąganie, kucie obejmuje eliminację wady materiału i porowatości w produkcie.
Obrabiany przedmiot jest ściśnięty między dwiema matrycami, aż przybierze swój kształt. Aby dostarczyć gotowy element, technika kucia może obejmować: walcowanie, rysowanie, prasowanie, wirowanie, wytłaczanie i kładzenie.
Urządzenia do procesu kucia na zimno
Podstawowe typy urządzeń stosowane w zakresie metod kucia obejmują prasy pionowe, w pełni automatyczne lub podawane ręcznie. Należy również pamiętać, że zastosowane prasy pionowe mogą być zasilane hydraulicznie lub mechanicznie. Metal umieszcza się w matrycy o danym kształcie, następnie prasa uderza młotem w metal i wpycha go w matrycę. W zależności od produktu młot może faktycznie upaść na metal wiele razy w bardzo szybkiej kolejności.
Potrzebna jest duża ilość siły i czasami wymagane są liczne operacje, aby uzyskać bardziej złożone kształty. Jednak przy odpowiednim smarowaniu żywotność narzędzia jest znacznie większa w porównaniu do kucia na gorąco lub na ciepło. Struktura ziaren metalu jest mocniejsza. Wiele powtórzeń uderzenia utwardza powierzchnię, podczas procesu formowania, dlatego w procesach kucia na zimno nie jest wymagane ogrzewanie.
Jakie materiały można kuć na zimno?
Metale żelazne i nieżelazne mogą być formowane na zimno. Zdolność do kucia tych metali i wielkość możliwego odkształcenia zależy w dużym stopniu od składu chemicznego i właściwości gatunku. Cechy takie jak twardość i ciągliwość są właściwościami krytycznymi przy określaniu odkształcalności metalu. Ważne jest, aby wiedzieć, że właściwości mechaniczne materiałów ulegają znacznej poprawie po formowaniu na zimno.
Czasami ta poprawa jest tak wielka, że gatunki, które zostałyby uznane za nieodpowiednie, gdyby były obrabiane, kute na gorąco, mogły mieć odpowiednie właściwości mechaniczne do nowego zastosowania po formowaniu na zimno. Poprawa właściwości mechanicznych gatunku zależy częściowo od ilości i rodzaju zachodzących deformacji.
Materiały, które można formować na zimno, obejmują między innymi:
– stale węglowe
– mosiądz
– stal nierdzewna
– miedź
– stale stopowe
– aluminium
– brąz
– stop niklu
– metale szlachetne
Producenci mogą wybierać kucie na zimno zamiast kucia na gorąco z wielu powodów – ponieważ części kute na zimno wymagają bardzo niewielu prac wykończeniowych lub nie wymagają ich wcale. Ten etap procesu produkcyjnego jest często zbędny, co pozwala zaoszczędzić pieniądze. Kucie na zimno jest również mniej podatne na problemy z zanieczyszczeniem, a końcowy element ma lepsze ogólne wykończenie powierzchni. Przeczytaj więcej: https://www.cwst.pl/aktualnosci/na-czym-polega-kucie-na-zimno.html
- Torebki wieczorowe damskie którą wybrać? - 10/16/2020
- Gumy do ćwiczeń fitness - 10/05/2020
- Tanie golarki do ubrań - 09/16/2020